خواص نماز شب در دنیا

admin ۳:۲۳ ب.ظ ۹

نماز شب بیست و دو خاصیت دارد که یازده تاى آن متعلق به امور دنیا است و یازده تاى آن متعلق به امور آخرت است اما آنچه که متعلق به امور دنیا است عبارتند از:
۱- کسى که اهل نماز شب است روى او نیکو و نورانى مى شود 
(( ((لانهم خلوا بالله فکساهم الله من نوره )) زیرا آنها با خدا خلوت نمودند در عوض خدا آنها را به کسوت نور خود در آورد.
۲- محبوب القواب مردم مى شود و مؤ ید مردم مى شود و زنى که شوهرش به او مایل نباشد از برکت نماز شب ، بسیار به او مایل مى شود.
۳- باعث شرف و بزرگى او مى شود.
۴- باعث مانع شدن درد از بدن او مى شود.
۵- نماز شب موجب قوت و نیروى روز او مى شود.
۶- به سبب آن خوشبو و خوشرو و خوش خلق مى شود.
۷- غم را از بین مى برد.
۸- باعث اداى قرض او مى شود.
۹- باعث وسعت و گسترش روزى مى شود.
۱۰- چشم را جلا و صفا مى دهد.
۱۱- باعث صحت بدن و اعضاء و جوارح مى شود.

 

 

 

 

در فضیلت نماز شب روایات زیادى داریم و ما مختصرا به دو روایت اشاره مى کنیم ، در مفاتیح الجنان آمده است که : ابن ابى جمهور از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل کرده که آن حضرت روزى به اصحاب خود فرمود که هرگاه کسى خوابیده شیطان بر پشت سر او سه گره مى زند، و بر هر گره اى گوید علیک لیل طویل فارقد یعنى شب دراز است بخواب ، پس هرگاه بیدار شد و ذکر خدا نمود یک گره باز شود و اگر وضوء گرفت گره دیگر گشوده شود و اگر نماز خواند گره دیگر باز شود آنگاه داخل صبح شود با نشاط و پاکیزه نفس وگرنه در حالى صبح مى کند که خبیث النفس است و با کسالت است و این روایت در کتابهاى اهل سنت نیز ذکر شده است .
روایت دوم : قطب راوندى روایت کرده که : حضرت عیسى علیه السلام مادر خود حضرت مریم علیه السلام را پس از مردنش صدازد و گفت : مادر با من تکلم کن ، آیا مى خواهى بدنیا برگردى ؟ مادرش گفت : بلى دوست دارم به دنیا برگردم براى نمازگزاران در شبهاى بسیار سرد و روزه گرفتن در روزهاى بسیار گرم ، اى پسر جان این راه بیمناک است .
نماز شب وقت آن از نصف شب طلوع صبح صادق است و هر چه به طلوع صبح صادق نزدیک تر شود فضیلتش بیشتر مى شود اگر قبل از طلوع صبح صادق چهار رکعت از نماز شب رابجا آورد بقیه را مى تواند فقط باحمد و بدون سوره بخواند.
نماز شب بطور مختصر به شرح زیر است :
نماز شب مجموعا یازده رکعت است که هشت رکعت آن را که بعد از هر رکعت مانند نماز صبح سلام مى دهد به نیت نماز شب مى خواند و اگر خواست مى تواند فقط حمد را بخواند سوره را نخواند گرچه با سوره فضیلت دیگرى دارد و بعد از آن دو رکعت نماز شفع مانند نماز صبح بخواند و بعد از آن یک رکعت نماز وتر بخواند و در نماز شفع وتر بهتر است بعد از حمد سوره توحید را بخواند تا ثواب یک ختم قرآن را ببرد.
مستحب است که در قنوت نماز وتر به چهل مؤ من دعا کند مثلا بگوید اللهم اغفر آیة الله البروجردى و غیره و اگر نتوانست چهل مؤ من را به این نحو دعا کند فقط یک مرتبه بگوید
(( اللهم اغفر للمؤ منین و المؤ منات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات .))
و بعد از دعا به چهل مؤ من سزاوار است که هفتاد مرتبه استغفار کند یعنى بگوید ((استغفرالله ربى و اتوب الیه )) و خوب است که دست چپ را به دعا بالا برد و استغفار را با دست راست بشمارد تا هفتاد مرتبه شود و پس از آن هفت مرتبه بگید: (( هذا مقام العائذ بک من النار )) این جایگاه کسى است که از آتش قهرت به تو پناه مى برد.
و بعد از آن در ادامه قنوت نماز وتر سیصد مرتبه بگوید: 
(( العفو العفو…))
و پس از آن به رکوع و سجده رود و نماز را تمام کند و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را بگوید د بعد هم دو رکعت نماز نافله صبح را بخواند.
نام کتاب : گنجینه جواهر یا کشکول ممتاز

مؤ لف : حاج شیخ مرتضى احمدیان


 

 

 

۹ دیدگاه »

 1. عربلو اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ at ۵:۴۷ ب.ظ - پاسخ

  رحم الله والدک.

 2. احسان آذر ۱۳, ۱۳۹۳ at ۶:۳۶ ب.ظ - پاسخ

  خدایامیدونم گنهکارم.میدونم بنده خوبی برات نبودم. میدونم خیلی کمکم کردی و فراموش کردم.میدونم لیاقت اینوندارم که حتی به حرفهام گوش کنی.اماتوارحم الراحمینی.خدایاتوروبه امام رضاقسم میدم خودت دستموبگیروکمکم کن که بنده خودت باشم وبهم افتخارکنی که همچین بنده ای روخلق کردی.

 3. آرش تیر ۱۰, ۱۳۹۵ at ۴:۰۹ ب.ظ - پاسخ

  خدایادوست دارم
  وافتخارویکنم که مسلمان و شیعه هستم

 4. الهام مرداد ۲۶, ۱۳۹۵ at ۵:۰۳ ب.ظ - پاسخ

  سلام..منم ب پیشنهاد چند تا از دوستام ب نیت براورده شدن جاجتم و ازدواجم شروع ب نماز شب خواندن کردم..ان شالله ک همه دوستان حاجت روا بشن..امین

 5. باران بهمن ۳۰, ۱۳۹۵ at ۲:۱۹ ب.ظ - پاسخ

  سلام دوستان خوب و مومن
  از همتون خواهشانه میخام برام دعا کنید مخصوصا نماز شباتون خیلی محتاج دعاتونم. اسمم مینا

 6. مریم خرداد ۳۱, ۱۳۹۶ at ۱۲:۵۷ ب.ظ - پاسخ

  خیلی دوست دارم که خدا به من توفیق بده ومن هم جزو نماز شب خوانها باشم

 7. بنده خدا تیر ۲۰, ۱۳۹۶ at ۹:۲۲ ب.ظ - پاسخ

  نماز شب زیاد وقت ازتون نمیگیره نهایت یک ربع یا بیشت دقیقه ولی خیلی تاثیر تو زندگیتون میذاره حتما یکبار امتحان کنید خودتون متوجه میشید

 8. سلیمان آذر ۷, ۱۳۹۶ at ۲:۱۷ ق.ظ - پاسخ

  من یکی از کاسبان بازارم یعنی مغازه‌دار هستم و چن بار نماز شبو امتحانن خوندم تا تأثیرشو ببینم..

  شاید باورتون نشه چقد فروشم در اون روزش زیاد بوده و فایده هم همینطور.

  بقول حجت‌الاسلام اقای مرحوم قاضی که به شاگردشان فرمودند: دنیا میخواهی نماز شب بخوان. آخرت میخواهی نماز شب بخوان…

 9. بنده خدا۲ دی ۱۱, ۱۳۹۶ at ۱۲:۴۷ ب.ظ - پاسخ

  من یه مدت نماز شب خوندم ۶ سال بچه دارنمیشدم خداوندبلندمرتبه به من فرزندی داد برکته زندگیم و زیاد کرد ودعاهام و مستجاب حتما بخونید تاثیرش و میبینید انشاالله

فرستادن دیدگاه »

عضویت در خبرنامه

مطالب جدید بهشت مسلمین در ایمیل شما

به ما بپیوندیـــــد