شبهات حجاب-سوال پنجم

mahdi ۹:۵۰ ب.ظ ۰

۵٫ چادر مشکی عامل دلمردگی زنان (مگر رنگ مشکی کراهت ندارد؟)

- در متون اسلامی رنگ با مدل خاصی برای پوشش زنان توصیه نشده است، بلکه حدود پوشش از نامحرم مطرح شده و این فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف است که رنگ یا مدل این پوشش را تعیین می کند، رد عین حال در مورد رنگ مشکی از نظر دین اسلام و از نظر روانشناسان نکات زیر را مطرح می کنیم.

- امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: پوشیدن لباس مشکی کراهت دارد مگر در ۳ چیز: کفش و عمامه و کساء(کساء به لباس بزرگ مثل عبا و چادر و امثال آن می گویند)

- امام صادق(علیه السلام) در پاسخ به پیراهن و کلاه مشکی پوشیدن می فرمایند: دلت را از گناه و آلودگی پاک نما و هر رنگی را که خواستی بپوش.

- ماکس لوتر روانشناس رنگها می گوید: سیاه نمایانگر مرز مطلق است.

- رنگ سیاه برای تعیین رنگها و حریمها بین خود و نامحرم مرزی عاقلانه ایجاد می کند، در واقع سیاه نه، در مقابل سفید بله.

در حالیکه رنگهای روشن توجه را به خود جلب می کنند، رنگ سیاه این خاصیت را ندارد.

- سیاه نقطه پایانی است چادر مشکی یعنی پایان ناگاه نامحرمان، یعنی فراسوی پوشش جایی برای نفوذ نگاه ها و نیتّهای ناپاک نیست و سیاه نشانگر ترک علاقه و انصراف نهایت استعمال چادر سیاه فقط برای اوقات کوتاه است که زن در بیرون از خانه است و اصولاً افراد در بیرون از خانه برای اینکه بتوانند همیشه ظاهری آراسته داشته باشند بیشتر از رنگهای استفاده می کنند تا به دلیل آلوده بودن فضای بیرون از خانه، شستشوی آن مشکل ساز نباشد مثلاً عموماً در اونیفرم های مکانهای اداری و آموزشی از رنگهای تیره استفاده می شود.

- فردی که لباس تیره ای را پوشیده خودش را نمی بیند که مثلاً دیدن این رنگ او را دلمرده کند بلکه زن با پوشیدن این لباس، خود احساس امنیت می کند زیرا توجه نامحرمان خود را سلب کرده است. در عمل می بینیم دلمردگی و افسردگی نه تنها در خانمهای چادری بیشتر نیست بلکه کمتر هم هست.

- اگر رنگ سیاه برای بشر اینقدر خطرناک بود چرا خداوند حکیم این رنگ را آفرید؟

فرستادن دیدگاه »

عضویت در خبرنامه

مطالب جدید بهشت مسلمین در ایمیل شما

به ما بپیوندیـــــد