همه چیز در مورد نماز شب

admin ۸:۰۷ ب.ظ ۰

نماز شب بیست و دو خاصیت دارد که یازده تاى آن متعلق به امور دنیا است و یازده تاى آن متعلق به امور آخرت است اما آنچه که متعلق به امور دنیا است عبارتند از:
۱- کسى که اهل نماز شب است روى او نیکو و نورانى مى شود (( ((لانهم خلوا بالله فکساهم الله من نوره )) زیرا آنها با خدا خلوت نمودند در عوض خدا آنها را به کسوت نور خود در آورد.
۲- محبوب القواب مردم مى شود و مؤ ید مردم مى شود و زنى که شوهرش به او مایل نباشد از برکت نماز شب ، بسیار به او مایل مى شود.
۳- باعث شرف و بزرگى او مى شود.
۴- باعث مانع شدن درد از بدن او مى شود.
۵- نماز شب موجب قوت و نیروى روز او مى شود.
۶- به سبب آن خوشبو و خوشرو و خوش خلق مى شود.
۷- غم را از بین مى برد.
۸- باعث اداى قرض او مى شود.
۹- باعث وسعت و گسترش روزى مى شود.
۱۰- چشم را جلا و صفا مى دهد.
۱۱- باعث صحت بدن و اعضاء و جوارح مى شود.(۱۷۹)
خواص نماز شب در عقبى (آخرت)
اما آنچه متعلق به امور آخرت است :
اول مشرف شدن به مقام محمود است زیرا خداى متعال مى فرماید: (( و من اللیل فتهجد به نافلة لک عسى ان یبعثک ربک مقاما محمودا. ))
و مقدارى ار شب را به تهجد بپرداز و نافله شب را انجام بده شاید پروردگارت تو را به مقام محمود و مورد پسند برساند، که مقام محمود شفاعت گناهکاران یا مکانى در بهشت است .
دوم : آنکه متهجدان اول داخل مى شوند، بعد از آن خداوند منان به حساب خلائق مى پردازد.
سوم : نماز شب موجب مباهات خداوند بر ملائکه و فرشتگان مى شود.
چهارم : کفاره گناهان او مى شود.
پنجم : این آیه شریف (( ((و الذاکرین الله کثیرا و الذاکرات )) )) شامل او مى شود کسانیکه زیاد ذکر خدا را مى گویند از مرد وزن هر که باشد (خداوند بهشت را براى آنها مهیا مى کند)
ششم : مشرف به جواب لبیک از جانب پروردگار عالم مى شود زیرا خداوند مجیب الدعوات است و دعاى بندگان مخلص را اجابت مى کند و نور خدا در قلب او ثابت مى شود و گناهان او آمرزیده مى شود.
هفتم : زینت آخرت است ، چنانکه مال و فرزندان زینت دنیا هستند.
هشتم : نور چهره و جمال او در قیامت طبق روایتى پانصد سال راه و طبق روایت دیگر سه هزار سال راه مى رود و روشنى مى دهد.
نهم : هفت صف از ملائکه که هر صفى از مشرق تا مغرب باشد در عقب او صف مى بندند و به عدد هر ملک و فرشته اى به او درجه و مقام دهند.
دهم : خانه اى که در آن نماز شب خوانده مى شود، براى اهل آسمان روشنائى مى دهد چنانکه ستارگان درخشنده براى اهل زمین روشنائى مى دهند.
یازدهم : باعث خشنودى خداوند مى شود و موجب رضوان الله اکبر است یعنى سبب بزرگترین رضا و خشنودى خدا مى شود.(۱۸۰)
اشعار در مورد نماز شب از عارف برغانى

شب رسید اى هوشیاران الصلاة
الصلاة شب زنده داران الصلاة
هیچ دانى چیست شب اى هوشیار
محفل شب زنده دار کردگار
چیست شب وقت دعاى مؤ منان
چیست شب بزم نیاز عاشقان
چیست شب وقت مناجات خلیل
در منى با حضرت رب جلیل
چیست شب بزم کلیم الله بحق
پرده پندار در شب گشته شق
حضرت موسى به شب چون شد قرین
در ثلاثین و تمام اربعین
چون به شب با سوز و درد و آه شد
زان سبب در شب کلیم الله شد
احمد اندر شب به قوسین پا نهاد
از سراى ام هانى شد به صاد
شب شد او از مسجد بطحا به عرش
سطح اقصایش شد اندر عرش فرش
در شب هر جمعه شد بهر وصى
لیلة المعراج باشد دان جلى
هر شبى در ثلث آخرها بدان
کاروان ناله آید زاسمان
در نوافل ناله مستغفرین
آه زار راکعین و ساجدین
مى رسد بر محفل محمودیان
میل دارى شب بود تحصیل آن
پرده شب کو لباس هر تنست
پرده شب عارفان را ماءمن است
بر محب محبوب شب سامان دهد
بر بشیر لیل عاشق جان دهد
شب در آمد مژده باد اى عاشقان
شد چراغان چرخ بهر سالکان
از دررهاى نجوم شاهوار
هر فلک دامن پر از بهر نثار
بهر هر شب زنده دارى از فلک
در دعا و ناله جمعى از ملک
هان بدان شب چیست اى مست غرور
شب بود بر عارفان دار السرور
شب در آمد دیده ها در خواب شد
مرد چشم عارفان غرقاب شد
چشم خون آلوده شد لبریز خون
آه آتشبار مى آید برون
عارفان را خواب مى باشد حرام
دیده احباب بالله لاینام (۱۸۱)

کیفیت نماز شب
در فضیلت نماز شب روایات زیادى داریم و ما مختصرا به دو روایت اشاره مى کنیم ، در مفاتیح الجنان آمده است که : ابن ابى جمهور از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل کرده که آن حضرت روزى به اصحاب خود فرمود که هرگاه کسى خوابیده شیطان بر پشت سر او سه گره مى زند، و بر هر گره اى گوید علیک لیل طویل فارقد یعنى شب دراز است بخواب ، پس هرگاه بیدار شد و ذکر خدا نمود یک گره باز شود و اگر وضوء گرفت گره دیگر گشوده شود و اگر نماز خواند گره دیگر باز شود آنگاه داخل صبح شود با نشاط و پاکیزه نفس وگرنه در حالى صبح مى کند که خبیث النفس است و با کسالت است و این روایت در کتابهاى اهل سنت نیز ذکر شده است .
روایت دوم : قطب راوندى روایت کرده که : حضرت عیسى علیه السلام مادر خود حضرت مریم علیه السلام را پس از مردنش صدازد و گفت : مادر با من تکلم کن ، آیا مى خواهى بدنیا برگردى ؟ مادرش گفت : بلى دوست دارم به دنیا برگردم براى نمازگزاران در شبهاى بسیار سرد و روزه گرفتن در روزهاى بسیار گرم ، اى پسر جان این راه بیمناک است .
نماز شب وقت آن از نصف شب طلوع صبح صادق است و هر چه به طلوع صبح صادق نزدیک تر شود فضیلتش بیشتر مى شود اگر قبل از طلوع صبح صادق چهار رکعت از نماز شب رابجا آورد بقیه را مى تواند فقط باحمد و بدون سوره بخواند.
نماز شب بطور مختصر به شرح زیر است :
نماز شب مجموعا یازده رکعت است که هشت رکعت آن را که بعد از هر رکعت مانند نماز صبح سلام مى دهد به نیت نماز شب مى خواند و اگر خواست مى تواند فقط حمد را بخواند سوره را نخواند گرچه با سوره فضیلت دیگرى دارد و بعد از آن دو رکعت نماز شفع مانند نماز صبح بخواند و بعد از آن یک رکعت نماز وتر بخواند و در نماز شفع وتر بهتر است بعد از حمد سوره توحید را بخواند تا ثواب یک ختم قرآن را ببرد.
مستحب است که در قنوت نماز وتر به چهل مؤ من دعا کند مثلا بگوید اللهم اغفر آیة الله البروجردى و غیره و اگر نتوانست چهل مؤ من را به این نحو دعا کند فقط یک مرتبه بگوید (( اللهم اغفر للمؤ منین و المؤ منات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات .))
و بعد از دعا به چهل مؤ من سزاوار است که هفتاد مرتبه استغفار کند یعنى بگوید (( استغفرالله ربى و اتوب الیه )) و خوب است که دست چپ را به دعا بالا برد و استغفار را با دست راست بشمارد تا هفتاد مرتبه شود و پس از آن هفت مرتبه بگید: (( هذا مقام العائذ بک من النار )) این جایگاه کسى است که از آتش قهرت به تو پناه مى برد.
و بعد از آن در ادامه قنوت نماز وتر سیصد مرتبه بگوید: (( العفو العفو…))
و پس از آن به رکوع و سجده رود و نماز را تمام کند و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را بگوید د بعد هم دو رکعت نماز نافله صبح را بخواند.

فرستادن دیدگاه »

عضویت در خبرنامه

مطالب جدید بهشت مسلمین در ایمیل شما

به ما بپیوندیـــــد