بررسی شبهات حجاب- سوال اول

mahdi ۴:۱۰ ب.ظ ۰

مردان به زنان می نگرند و زنان به خود نگاه می کنند که مورد تماشا قرار گرفته اند.

آیا دیگر چیزی برای دفاع باقی می ماند؟

بررسی شبهات حجاب

در این بخش قصد داریم به چندی از شبهات حجاب پاسخ دهیم

۱٫ حجاب مانع پیشرفت زن است.

اسلام با اصل حضور زن در تمامی عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و پیشرفت در این عرصه ها هیچ مخالفتی ندارد و اکثر مشاغل اجتماعی زمان پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) را زنان هم عهده دار بوده اند، از فروشندگی و کار در مزرعه، تا پرستاری و معالجه و درمان بیماران و هیچ کدام مورد نهی پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) نگرفته اند. بلکه حتی در بعضی اوقات حضور زن در این عرصه ها دینی نیز هست.

امام خمینی(ره) می فرمایند:

«اسلام با آزادی زن نه تنها موافق است بلکه خودپایه گذار آزادی زن در تمام ابعاد وجودی زن است. این تبلیغات که اگر اسلام پیدا شود، مثلاً زنها دیگر بروند توی خانه ها بنشیند قفلی هم درش بزنند که بیرون نیایند، چه حرف غلطی است که به اسلام نسبت می دهند، صدر اسلام زنها توی لشکر هم بودند، توی میدانهای جنگ هم می رفتند»

- اگر قرار بود در اسلام زن در اجتماع حضور نداشته باشد و فقط در خانه در کنار محارم خود باشد، اصلاً حجاب معنا پیدا نمی کرد.

امروزه هیچ رشته شغلی و تحصیلی (در شان زن) وجود ندارد که حداقل چند مورد از زنان معتقد و مقید به حجاب اسلامی در آن حضور نداشته باشند(به آمارهایی که پس از پیروزی انقلاب در مورد موفقیت و پیشرفت زنان محجبه مسلمان ایرانی انجام شده توجه کنید)

امام خمینی(ره) می فرمایند:

«زنان در جامعه اسلامی آزادند و از رفتن آنها به دانشگاه و ادارات و مجلسین به هیچ وجه جلوگیری نمی شود، از چیزی که جلوگیری می شود، فساد اخلاقی است که زن و مرد نسبت به آن مساوی هستند برای هر دو حرام است. شما همانگونه که در نهضتها نقش اساسی داشته اید و سهیم بوده اید، هم اکنون هم باید باز در پیروزی سهیم باشید و فراموش نکنید که موقع اقتضاء کند نهصت کنید و قیام کنید. زن باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کند.»

- بنای اسلام در روابط اجتماعی به حداقل رساندن استهلاک قواست یعنی انسان انرژی خود را صرف فعالیتی نکند که به قصد آن وارد اجتماع نشده و بتواند راحت ترین و سریع ترین راه را برای انجام اهدافش بپیماید. زن همان حقوقی را دارد که مرد دارد، حق تحصیل، حق کار، حق مالکیت، حق رای دادن، حق رای گرفتن؛ در تمامی جهاتی که مرد حق دارد، زن هم دارد، لیکن هم در مرد مواردی هست که چیزهایی به دلیل پیدایش مفاسد بر او حرام است و هم در زن مواردی هست که به دلیل آنکه مفسده می آفریند حرام است.

مطلب اختصاصی بهشت مسلمین

منبع تصویر شاخص  hijab-poster.ir

فرستادن دیدگاه »

عضویت در خبرنامه

مطالب جدید بهشت مسلمین در ایمیل شما

به ما بپیوندیـــــد